Kuomet apsisprendžiu būti savo gyvenimo kūrėju

Kuomet iš tikrųjų pasitikiu savimi, priimu save tokią/-į, kokia/-s esu ir, tuo pačiu, aktyviai ugdau savyje tai, kas man padeda tapti geriausia savo pačios/-ties versija.

Ar esate girdėję posakius: “Nuo likimo nepabėgsi” ir “Žmogus yra savo likimo kalvis” arba “Kaip pasiklosi, taip ir išmiegosi”? Kiek paradoksalių prieštarų ir “tiesų” mus supa gyvenime… Ir kaip gi jose orientuotis? Ar kiekvieno žmogaus gyvenimas yra statiškas, nekeičiamas, fatališkas? Ar, vis dėlto, aš ir tu ir kiekvienas asmuo gali įtakoti savo gyvenimo kokybę ir eigą?

Jei pasigilinsime į savo gyvenimą, atrasime, kad mes nuolat, kiekvieną akimirką priimame tam tikrą sąmoningą ar nesąmoningą, mažą ar didelį sprendimą. Kiekviena mūsų diena susideda iš gausybės sprendimų, kurie apima visą mūsų būtį ir buitį: ką, kada ir kaip, su kuo, kur, kokiu tikslu darysime bei ko nedarysime, leisime sau ar neleisime, priimsime ar nepriimsime… visose save gyvenimo srityse. Maži sprendimai įtakoja didelius sprendimus ir taip mes nuolat kuriame savo realybę. Dažniausiai tai yra toks automatiškas ir mažai sąmoningas procesas, kad realiai jį įsisąmoniname tik tuomet, kai aiškiai pamatome pasirinkimo galimybes (ypač didelių sprendimų atžvilgiu) arba, kuomet iškyla sunkumai pasirinkti, arba, kada dėl tam tikrų priežasčių (pakitusių gyvenimo sąlygų, pvz., ligos, nelaimės, apribojimų) jaučiamės apriboti savo pasirinkime. Paradoksas tame, kad net ir įsisąmoninę savo sprendimų galią, dažniausiai jaučiamės “neįgaliais” ką nors savo gyvenime keisti, rasdami šimtus pasiteisinimų: “negaliu”, “nesugebu”, “tai – ne man”, “nesu verta/as”, “kas aš tokia/toks, kad galėčiau”, “gal ir norėčiau, bet…”; klijuojame sau dešimtis etikečių (kvailė/-ys, nevykėlė/-is, bailė/-ys…), kurios sukuria dešimtis baimių ir apribojimų… O kur tai veda? Patirtis stebint savo ir kitų žmonių gyvenimus rodo vienintelę kryptį – į jautimąsi nepilnaverčiu žmogumi, į nuolatinį stygiaus ir trūkumo jausmą, į “nelaimingumo” būseną… Tačiau kodėl? Nes esame įpratę ir atrodo “patogiau” būti toje įprastoje, taip gerai pažįstamoje, ribotoje “nepatogiai patogioje” zonoje, kur galime savo pirštą nukreipti į kitą žmogų ir, kur nereikia prisiimti atsakomybės už gilesnį ir sąmoningą savęs ir savo poreikių bei sprendimų pažinimą ir realizavimą, už savo tikrųjų norų ir siekių išsiaiškinimą, už atsakingą, aktyvų ir esmingą savo gyvenimo kūrimą, kuriame atrandame save kaip autentišką asmenį su savo charakteriu ir savomis savybėmis, vertybėmis, pomėgiais, prioritetais (anapus išmoktų, primestų ir priprastų šeimoje ar visuomenėje, bei kultūroje normų ir standartų) bei išsiugdome drąsą ir valią gyventi taip, kaip norime ir žingsniuoti tokiu keliu, kokiu veda vidinis balsas, džiaugiantis pačios kelionės procesu bei sistemingai judant savo tikslų linkui. Toks yra kūrėjos/-o kelias, kuris reikalauja pirmiausiai išlipti iš “aukos kaliošų”, nuolat vedančių į kažkieno kito kaltinimą dėl savo nelaimingo gyvenimo ir ištarti “Taip! Prisiimu atsakomybę už savo gyvenimą ir už savo poreikius ir norus bei svajones, renkuosi kurti savo laimę, nes laimė yra mano pasirinkimas.” Tai yra būdas ne tik iš esmės pažinti ir priimti save, tačiau taip pat įgalinti save veikti – atrasti ir įgyvendinti savo potencialą būti tokiais, kokiais iš tiesų norime būti – “pačiomis geriausiomis savo pačių versijomis.”

Ką renkiesi tu?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *