Apie Pagalbos, Palaikymo ir Saviugdos būdų pasirinkimą

Šie pamąstymai kilo Vilniuje, ICC koučerių absolventų susitikime, į kurį nukeliavau džiugi ir entuziastinga, nes žinojau, kad šalia naudingos informacijos, neįkainojamų koučingo sesijų, susitiksiu naujų, įdomių kolegų, kurie mane įkvėps svarbiems pamąstymams. Taip ir įvyko! 🙂 Per susitikimo pertraukėlę prie manęs priėjusi moteris (pavadinsiu ją Vilma) pradėjo domėtis mano paslaugomis ir pasakoti apie ją kamuojančius iššūkius. Pokalbio eigoje Vilma man uždavė klausimą, kuris manyje iššaukė eilę pamąstymų ir iš kurio vėliau gimė šis tekstas. Poklabis su Vilma užtruko visą pertrauką. Mums išsiskiriant regėjau jos atsipalaidavimą ir entuziazmą bei susidomėjimą, nes vietoje laukto “recepto” sąveikoje su manimi ji gavo galimybę pasvarstyti apie tai, kas tinka asmeniškai – būtent jai.

Klausimas:  “Koks, jūsų manymu, būtų tinkamiausias būdas tvarkytis su šia problema?”


Kuomet apsidairome aplink, atrandame, kad mus supa didžiulė įvairovė, kurią sudaro pakankamai ribotas skaičius pagrindinių ją sudarančių elementų. Savo aplinkoje regime begalinę gausybę raštų ir spalvų bei atspalvių derinių, nors pagrindinės spalvos ir geometrinės formos tėra tik kelios. Muzikos kūriniai stebina savo įvairove ir neaprėpiama gausa, nors pagrindinės natos telpa ant rankų pirštų… Kiekvienos kalbos abėcėlę lengva išmokti, o kiek kalboje yra žodžių? Pasaulyje egzistuoja gausybė patiekalų, kuriais mėgaujasi tie, kurių skonį jie atitinka, nors tikslas yra pamaitinti savo kūną ir suteikti jam reikalingas pagrindines maistines medžiagas, reikalingas sklandžiam jo veikimui. *Lygiai taip pat ir psichologinės pagalbos, palaikymo bei saviugdos metodologijų jūroje atrandame didžiulę įvairovę. Ir kiekviena jų atranda savo klientą bei turi savo sėkmės ir nesėkmės istorijų. Kodėl? Todėl, kad nepaisant to, kad mus kamuojančių iššūkių spektras yra gana ribotas, kiekvienas žmogus yra specifinė “struktūra”, turinti savo istoriją, tipą, charakterį, vertybes ir prioritetus, kurie lemia pasirinktos paslaugos veiksmingumą arba neveiksmingumą. Vieno “recepto” ir sprendimo visiems nėra ir būti negali. Gali būti tam tikros vyraujančios tendencijos arba polinkis į vieną ar kitą kryptį, vienijamą panašių idėjų ir suvokimų, kurią vienaip ar kitaip pasirenkame kaip mums artimą bei priimtiną dėl tam tikrų priežasčių. *Kaip paprastai renkamės atitinkamą paslaugą? Praktiškai daugelio žmonių taikomi atrankos metodai dažniausiai yra keli. Pirmiausiai įsivardijame savo problemą  – ko nenoriu, kas man nepatinka, kas mane vargina arba savo poreikį (pasiekti, išsiugdyti, išspręsti, pakeisti) ir tuomet, priklausomai nuo savo vyraujančio polinkio į racionalumą arba emocionalumą:  

 • Kryptingai ieškome atitinkmamos informacijos apie metodus ir specialistus, ją analizuojame ir apsisprendžiame vadovaudamiesi atitinkamais asmeniniais kriterijais, kylančiais iš įsitikinimų, suformuotų asmeninės patirties ar auklėjimo/ socialinės aplinkos/kultūros ir kt; metodo patikimumu, pagrįstu moksliniais tyrimais ar specialisto autoritetu;
 • Ieškome rekomendacijų, pagrįstų “sėkmės istorijomis”, liudijamomis mūsų artimųjų, pažįstamų ar mums svarbių, įtakingų asmenų/ reklamos ir kt.;   
 • Pasiduodame artimų žmonių ar draugų įtaigai “pabandyk tai, nes tau padės”; 
 • Intuityviai – susidūrę su tam tikra informacija ar asmeniu apsisprendžiame pasinaudoti paslauga – “nežinau kodėl, tiesiog pajutau, kad mane traukia/ man reikia/ noriu kreiptis į…/ noriu išmėginti”;
 • Bandymų būdu – išmėgindami visus sutinkamus variantus.

Kiekvienas iš šių būdų, be abejo, taip pat turi savo sėkmės istorijų ir kažkam pasiteisina. Tačiau, jei jums priimtina “laiko taupymo” idėja ir analizės būdas, siūlau pasigilinti į keletą esminių klausimų, kurie susiaurins paieškų ratą, padės atsirinkti tai, kas šiuo metu jums aktualiausia ir, kas tinka būtent jums. O tai suteiks daugiau šansų aiškiau susidėlioti prioritetus, apsispręsti kokią paslaugą norite pasirinkti arba susirasti specialistą, derinantį kelis metodus, susidaryti pagalbos ir palaikymo sau planą  bei aktyviai įdėti savą indėlį į tai, kad pasirinktos paslaugos atneštų jums kuo didesnę naudą ir pasitenkinimą. 

Klausimai:

1. Kokia yra 1 jums aktualiausia problema, iššūkis, kuris jus labiausiai riboja, varžo, vargina ir kelia nepatogumus šiuo metu arba pastaruoju gyvenimo laikotarpiu (nuo … iki dabar)?2. Kokias atsekate šios problemos/ iššūkio priežastis (įsivardinkite kiek įmanoma konkrečiau). Kiek procentų (nuo 0 – mažiausia įtaka iki 100 – didžiausia įtaka) šios priežastys įtakoja pastarąją problemą/iššūkį? (Parašykite šalia kiekvienos problemos kategorijos atitinkamą procentų skaičių nuo 0 iki 100).

 • Psichologiniai iššūkiai (pvz: praeityje patirtos psichologinės traumos – prievarta, nesaugumas, praradimai ir netektys ir kt.;  neaiškios kilmės baimės; sunkumai tvarkantis su emocijomis; apatija; pasitikėjimo savimi stoka; motyvacijos stoka; vienatvė; polinkis į  žalingus įpročius; kiti sunkumai…): 
 • Fiziniai iššūkiai (ligos, genetika, sutrikimai, fiziniai apribojimai ir kt.): 
 • Dvasiniai iššūkiai (pvz: vertybių krizė, egzistenciniai klausimai, dievoieška, asmeninės dvasinės praktikos ieškojimas ir kt.): 
 • Išoriniais faktoriais pagrįsti iššūkiai (pvz: sveikatai pavojinga/žalinga darbo aplinka; agresija/išnaudojimas ir kt.):

2. Ko jūs norite – kaip įsivaizduojate norimą rezultatą (kurį norite pasiekti išsprendę šią problemą/iššūkį arba, kuris ženkliai pagerintų tam tikros jūsų gyvenimo srities kokybę arba jūsų savijautą)?  

3. Kas renkantis pagalbos, palaikymo, saviugdos būdus jums asmeniškai svarbiausia (ir kokie būtent aspektai):

 • Metodas (moksliškai pagrįstas; tradicinis; populiarus – plačiai praktikuojamas; pagrįstas jums artimų žmonių ar autoritetų “sėkmės istorijomis”, įdomus/naujas/neįprastas; integruojantis kelių sričių žinias ir būdus (kokios sritys jums atrodo svarbios) ar kt.)
 • Specialisto autoritetas (išsilavinimas, moksliniai pasiekimai ir publikacijos; socialinis statusas; teigiami klientų atsiliepimai; asmenybės bruožai (pvz: charizmatiška/ nuoširdi/ tiesmuka/maloni, palaikanti ir empatiška; tautybė; lytis ar kt.) 

4. Kas jums asmeniškai yra priimtiniausia, kas jus labiausiai veikia, kas jums svarbu? Kiek procentų (nuo 0 – mažiausiai svarbu iki 100 – svarbiausia)? (Parašykite šalia kiekvienos kategorijos atitinkamą procentų skaičių nuo 0 iki 100).

 • Emocinis palaikymas, išklausymas, globa – jaustis priimtu/a, suprastu/a, saugiu/ia,
 • Autoritetingas specialisto vadovavimas, nurodymai, patarimai – jaustis vedamu/a, nukreipiamu/a, prižiūrimu/a,
 • Bendradarbiavimas su specialistu – analizė, vedanti į aiškumą, atsakomybės prisiėmimą už aktyvų dalyvavimą procese, kuriant norimus rezultatus; įsisavinamos žinios ir metodai, didinantys savarankiškumą.

5. Kokius metodus/paslaugas jau esate išmėginęs/usi tvarkydamiesi su šiuo iššūkiu? Kaip kiekvieną jų pasirinkote? Ar kuris jų buvo jums veiksmingas?

6. Ką veiksmingas metodas jums davė, kaip padėjo? Koks metodas jums netiko ir kodėl?

7. Koks metodas ar specialistas jus domina pastaruoju gyvenimo laikotarpiu?  Ką jums tai gali suteikti, kaip tai gali padėti būtent jums?

8. Kokios įžvalgos apie jūsų poreikius ir prioritetus bei galimybes jums kyla atsakius į šiuos klausimus? 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *