2 Psichoterapinės pagalbos technikos darbui su ankstyvosiomis gyvenimo traumomis


Dailės Terapija &
Gimimo Psichodrama

Sigita Kupčiūnienė – Apie Dailės Terapiją:

Dailės terapija, tai viena iš meno terapijos medžio šakų.  Dailė,  kaip medija susijungia su psichologija ir vedant dailės terapeutui tampa įrankiu asmeniniuose ir grupiniuose psichoemociniuose procesuose. Dailės terapija vedant dailės teraputui  įgalina geriau suprasti save ir aplinkinius, mokytis atpažinti ir įvardinti, išgirsti, pamatyti, transformuoti, paleisti.  Patobulėti ir “paaugti” emociškai, asmeniškai.
Dailės terapeutas, dirba  kaip pribuvėjas, ar palydėtojas  kliento asmeniniam kelyje, kuriame  gimsta naujos asmenybės dalys, resursai ar miršta senos asmenines dramos, įvaizdžiai, nyksta nuostatos, traumos, ar jų pėdsakai, netiesiogiai ir tiesiogiai gyjama. “.

Dailės terapija įgalina kurti, bei atrasti ar pamatyti jau esamus gyvybinius, kūrybinius, sveikatinimosi resursus.

Dailės terapija – tai ne tik kūrybinis procesas Tai santykis ir sąveika ir išveika grupėje, galintis padėti geriau pažinti save ir kitus, įtakoti norimus pokyčius gyvenime, gerinti psichoemocinę savijautą, padėti įveikti įveikti, transformuoti krizinę situaciją, lydint dailės terapeutui” –

Gimimo psichodramoje dailės terapija bus kai įrankis įvesti į visą būsimą psichoemocinį procesą, pamatyti, integruoti pamatytą, įkūnyti ir saugiai išvesti iš proceso.

 Kas vyks seminaro metu :  dirbsime su savo asmeniniu jausminiu, emociniu turiniu, reakcija, pasitelkę interpretacijas, įžvalgas, metaforas dailės priemonėmis.

Ugnė Mikalauskaitė – Apie Gimimo psichodramą:

Gimimo psichodrama yra psichoterapinis metodas, skirtas taikymui su suaugusiais asmenimis tam, kad gydyti gimimo metu patirtas traumas ir koreguoti jų pasėkmes. Šią psichoterapinę techniką Anglijoje išvystė psichiatras dr.Frank Lake, pastebėjęs, kad giliausios žmogaus trauminės patirtys kyla iš ankstyvojo (vadinamo pre-verbalinio) žmogaus gyvenimo laikotarpio iki 2 metų ir, kad ypač stipriai pasąmonę įtakoja būtent gimimo metu išgyventos traumos, kurios gyvenimo bėgyje asmenims kelia įvairaus pobūdžio psichologinio ir somatinio pobūdžio diskomfortą. Dabartinę savo formą ši technika įgijo dr. Evos Reich (Austrija) dėka, kuri yra psichoterapinės ir edukacinės sistemos vadinamos „Švelniąja Bio-Energetika“ (Gentle Bio-Eenergetics) kūrėja. Šią techniką ji pritaikė ir patobulino remdamasi savo pačios patirtais psichoterapiniais išgyvenimais, F. Lake‘o mokinių – Roz ir Mike Capper mokymais ir stebėdama savo klientų poreikius saugumui, subtilumui ir terapiniam „palydėjimui“ šio nepaprastai svarbaus ir gilaus terapinio proceso metu.

Kaip tai vyksta: Prieš terapinį procesą pirmiausiai išsiaiškinama ką asmuo žino apie savo gimimo sąlygas ir aplinkybes bei galimas patirtas traumas (sąrašas apačioje)* arba, kokius jaučia iššūkius savo gyvenime, kurie gali būti susiję su ankstyvojo laikotarpio traumomis (pavyzdžiui: baimė numirti, „užstrigimo pojūtis“ tam tikrame gyvenimo laikotarpyje/santykyje, nepaaiškinamos baimės, nenoras gyventi, nepasitikėjimas savimi, nuolatinis „atskirties“ ar vienatvės išgyvenimas; nuo vaikystės kamuojančios chroniškos ligos/sunkumai ir kt.). Pats psichodramos procesas šiek tiek primena spektaklį, kurio tikslas yra aktyvuoti asmens kūno ląstelėse ir pasąmonėje glūdinčią informaciją apie gimimo patirtį bei tuo metu patirtus išgyvenimus. Sukuriamos sąlygos simboliškai „sugrįžti“ į gimimo pradžią, kas iššaukia tam tikrą asmens emocinę reakciją ir fizinių pojūčių išgyvenimus. Tuomet, po psichodramos proceso, su psichoterapeuto pagalba, asmuo įsisąmonina iššūkių, kurie jį kamuoja kilmę, atranda kaip šios patirtys riboja jo gyvenimą esamu laikotarpiu, išreiškia su jomis susijusias emocijas ir, tokiu būdu, saugiai jas perdirba bei integruoja į savo gyvenimą. To pasekoje įvyksta smegenų perprogramavimas naujiems pasirinkimams ir elgsenos būdams, kurie veda į geresnę savijautą ir į aukštesnę gyvenimo kokybę.

Aš pati su šia technika susidūriau 2010 metais Richard Overly „Švelniosios Bio-Energetikos“ kursuose. Tai, ką išgyvenau šio proceso metu buvo neįtikėtinas postūmis mano asmeniniam terapiniam procesui, atvėręs itin gilias įžvalgas apie mano nesąmoningai susikurtą „gyvenimo scenarijų“, patiriamus sunkumus ir būdingas emocines būsenas. Nuo šio laiko prasidėjo mano sistemingas gilinimasis į šią terapinę sistemą ateinančius ketverius metus, dalyvaujant mokymuose, siekiant Švelniosios Bio-Energetikos praktikės statuso, pačiai gilinantis į save ir sprendžiant savo asmeninius iššūkius terapiniuose procesuose bei dirbant su klientais.

Pamažu nuo asmeninių sesijų visos sukauptos žinios ir praktika atvedė iki seminarų Lietuvoje ir Portugalijoje vedimo, kurie yra unikali galimybė išgyventi procesą nuo pradžios iki galo ir saugiai integruoti visas išgyventas patirtis.

Gimimo metu patirtų traumų sąrašas:

 • Cezario pjūvis
 • Kūdikio mirties pavojus/ mamos mirties pavojus
 • Ankstyvas/ vėlyvas gimimas
 • Naudoti skatinamieji/ nuskausminamieji vaistai
 • Užstrigimas gimimo metu
 • Nudotos žnyplės/ pompa/ mechaninis spaudimas
 • Mama patyrė šoką/ kita sunki mamos emocinė būsena
 • Bambagyslė apsivyniojusi aplink kaklą
 • Pamėlęs kūdikis
 • Po gimimo kūdikis atskirtas nuo mamos
 • Inkubatorius
 • Gimimo proceso įtakoti fiziniai defektai
 • Kitos galimos traumos

1 thought on “2 Psichoterapinės pagalbos technikos darbui su ankstyvosiomis gyvenimo traumomis”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *