Apie dešiniojo ir kairiojo pusrutulių veiklą ir ugdymą

Apie dešiniojo ir kairiojo pusrutulių veiklą ir ugdymą

Žmogaus galvos smegenys sudarytos iš daug dalių, o geriausiai mums pažįstamos – didžiosios smegenys (lot. cerebrum), sudarytos iš dviejų pusrutulių – kairiojo ir dešiniojo, sujungtų išilginiame smegenų plyšio dugne esančia didžiąja smegenų jungtimi (lot. corpus callosum). Abudu pusrutuliai užtikrina sklandų organizmo darbą, kontroliuoja kūno pusiausvyrą ir kiekvienas pusrutulis atskirai atlieka savo užduotis ir turi savo misiją mūsų gyvenime. 

Kairiojo smegenų pusrutulio veikla − loginė-verbalinė

Kairioji pusė atsakinga už loginius sprendimus ir konkrečius veiksmus, numato pasekmes. Ji atsakinga už rišlią kalbą, mąstymą žodžiais ir manipuliaciją jais. Tai yra savotiškas galingas mūsų smegenų kompiuteris, apdorojantis racionalias-logines procedūras (paieška labirinte, perrinkimo uždaviniai, planavimas, loginis mąstymas ir pan.). Šio pusrutulio veikla grįsta “linijinių” sprendimų priėmimu, pagrįstų logika ir turima patirtimi ir aiškiomis ribomis.

Dešiniojo smegenų pusrutulio veikla − vaizdinė-erdvinė

Ji atsako už kūrybinius siekius ir įkvėpimą, remiasi intuicija, vaizduote, kūryba, emocijomis ir t.t. Gaudama faktus iš kairiosios smegenų pusės, dešinioji sudėlioja vientisą pasaulio paveikslą. Čia karaliauja mūsų svajonės ir vaizduotė, dabartis ir ateitis. Sprendimai priimami vadovaujantis jausmais, intuicija ir dažnai jie veda anapus komforto zonos – į tai, kas nauja, drąsu. Šiam pusrutuliui būdingas visuminis matymas ir abstraktus – simbolinis mąstymas. Jo dėka atlikti žymiausi atradimai, kurie mokslininkus aplankė sapnų metu ar kaip netikėtos įžvalgos. Šio pusrutulio pagalba mes gebame patirti neribotą galimybių lauką, išgyventi gilias vidines transformacijas, atrasti netradicinius sprendimus. Žmogaus sąmonė vienu metu gali priimti duomenis, siunčiamus tik vieno iš smegenų pusrutulių. Atsižvelgiant į amžių, išsilavinimą ar gyvenimo patirtį, kasdienėse situacijose spręsdami problemas mes „pasirenkame“ kurį nors vieną iš pusrutulių.  

Mokslininkai tiki, kad žmogaus smegenys turi kur kas didesnį potencialą, nei yra išnaudojama. Ypatingai mūsų dešinysis smegenų pusrutulis turi išskirtinai dideles, tačiau neišnaudotas vaizdinės/fotografinės atminties, vaizduotės bei kūrybingumo galias. 1981 metų Nobelio premijos laureatas neuropsichologas ir neurobiologas Kalifornijos technologijos universiteto profesorius Roger W. Sperry (1913–1994), visą gyvenimą tyrusį galvos smegenų didžiųjų pusrutulių veiklą, teigia: „… yra du mąstymo būdai, verbalinis ir neverbalinis, už kuriuos atitinkamai beveik savarankiškai atsakingi kairysis ir dešinysis pusrutuliai, ir mūsų mokymo sistema, kaip ir visas mokslas apskritai, linksta nepaisyti neverbalinio intelekto. Tai reiškia, kad šiuolaikinė visuomenė diskriminuoja dešinįjį pusrutulį“. Dėl šios priežasties turime siekti, kad būtų kuo labiau lavinamas mūsų dešinysis smegenų pusrutulis bei išnaudojamas begalinis šios smegenų dalies potencialas, taip subalansuotai lavinant ir išnaudojant abu smegenų pusrutulius.

Ką duoda dešiniojo pusrutulio lavinimas:

  • Platesnes mąstymo ir situacijų matymo galimybes,
  • Nestandartinius-originalius, ilgo poveikio, kūrybiškus sprendimus,
  • Gilų psichoterapinį poveikį sprendžiant kamuojančius iššūkius,
  • Prevenciją stresui ir įtampai,
  • Drąsą ir ryžtą imtis sumanymų, vedančių anapus įprastų siaurų komforto ribų, rizikuoti,
  •  Naujovių išradimą.  

Efektyvūs būdai padedantys aktyvuoti ir lavinti dešiniojo pusrutulio galias

Kūno psichoterapija, meno/dailės terapija, meditacija, koučingo metodai tai – itin efektyvūs būdai, aktyvuojantys dešiniojo pusrutulio veikimą ir skatinantys dažnesnį jo panaudojimą mūsų gyvenime. 

ARTIMIAUSIAS RENGINYS, SKIRTAS DEŠINIOJO PUSRUTULIO AKTYVAVIMUI IR LAVINIMUI:

Gimimo psichodrama- išlaisvintas gimimas

2019.10 04 – 06

Detali informacija apie renginį: 
https://ugnemi.com/2019/09/12/gimimo-psichodrama-islaisvintas-gimimas/

Kontaktai registracijai ir informacijai:

ugnesigita@gmail.com

+370 647 57169 –Sigita, +370 650 79686 –Ugnė

Straipsnis parengtas remiantis:

Stephanie Staidle “The Right Brain academy” http://therightbrainacademy.com/
https://mc2.bid4papers.com/blog/8-ways-left-brain-thinkers-boost-creativity/

http://diarchy.lt/savitaiga-lietuviskai/apie-smegenis.html  
https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/santykiai/koks-smegenu-pusrutulis-valdo-jusu-gyvenima-1024-385283  
http://www.menar.lt/kaip-veikia-smegenys.html ​

Paveikslėlio šaltinis: 
https://mc2.bid4papers.com/blog/8-ways-left-brain-thinkers-boost-creativity/

1 thought on “Apie dešiniojo ir kairiojo pusrutulių veiklą ir ugdymą”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *